Sezonowe owoce i warzywa - wyciśnij pełnię smaku z darów lata dzięki wyciskarce wolnoobrotowej BioChef!
Czerwiec i lipiec bez wątpienia są miesiącami obfitości. Eksplodują soczystymi smakami, żywymi kolorami i całą feerią zapachów. Ciepłe, słoneczne promienie delikatnie muskające skórę nie tylko zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu - są także znakiem, że oto nadszedł czas na rozpieszczanie podniebienia dojrzałymi, pełnymi soku darami lata.
Kalendarz sezonowości warzyw i owoców: co jeść latem?
To jest ten moment, na który czekaliśmy cały rok. Natura budząca się do życia dawała już o sobie co prawda znać aromatycznymi nowalijkami, jednak teraz następuje moment kulminacyjny. Rośliny są dla nas wyjątkowo szczodre latem - bogactwo ukryte w liściach, korzeniach, cebulkach i owocach jest nieocenioną wręcz skarbnicą wartości odżywczych. Kubki smakowe przeżywają prawdziwą ekstazę, oczy nie mogą nasycić się kolorami, a my chcemy z całych sił krzyczeć: więcej!
Nasycić się sezonowym dobrodziejstwem - czy to w ogóle możliwe? Przecież sposobów na serwowanie warzyw i owoców jest nieskończenie wiele! Grillowane, smażone, duszone, pieczone, gotowane. W zupach, sosach, ciastach i deserach. Na kanapkach, w sałatkach, surówkach, sokach, koktajlach i smoothie. Na ciepło i na zimno. Na surowo i w całości, łakomie pochłaniane jakby jutra miało nie być. Smakujące latem, ciepłem, wakacjami, dzieciństwem. I te dania, które tak dobrze pamiętamy z odwiedzin u Babci…
Miesiąc kończący rok szkolny i rozpoczynający sezon wakacyjny to doskonały czas na wzbogacenie swojej diety w najlepszą i najczystszą formę witamin: owoce i warzywa.Które z nich najlepiej jeść w lipcu? Peleton otwiera zdecydowana królowa, pierwsza dama i symbol lata w Polce: truskawka! Słodycz ukryta w delikatnym miąższu jest nie do pomylenia z żadnym innym aromatem. Do dziś uważana za afrodyzjak, jest zdecydowanie najpopularniejszym owocem w lipcu!
Poczuj lato i daj się ponieść truskawkowemu szaleństwu!
Ta nietuzinkowa krzyżówka dwóch odmian poziomki (która powstała dopiero w XVIII wieku!) szturmem zdobyła nie tylko podniebienia, ale i serca ludzi. Nie bez kozery została wyróżniona wśród innych owoców - nie tylko posiada własne muzeum (zlokalizowane w Belgii Musée de la Fraise), ale też rokrocznie bryluje na salonach jako symbol i stały punkt najbardziej prestiżowego turnieju tenisowego świata - Wimbledonu.
Przepisów na truskawki jest co najmniej tyle, ile pestek na każdym z owoców (technicznie rzecz biorąc to właśnie owe „pesteczki” są owocami truskawek - pozwalamy sobie jednak na to porównanie, puszczając jednocześnie oczko do wszystkich entuzjastów botaniki).W dzieciństwie najchętniej zjadane prosto z krzaczka, albo spijane w kompocie z rabarbarem. Dziś jednak, jako dorośli i świadomi już truskawkożercy stawiamy na sok z wyciskarki wolnoobrotowej. Dlaczego?
Domowe soki pozwalają zachować maksimum wartości odżywczych, przy jednoczesnej ochronie enzymów zawartych w owocach i warzywach. Dzięki technologii tłoczenia na zimno unikamy strat minerałów (co ma miejsce przy obróbce termicznej). Popularne niegdyś sokowirówki mocno utleniają składniki, powodując straty witamin. Dodatkowo, picie soku z wyciskarki przyspiesza czas jego trawienia, jednocześnie znacznie zwiększając procent wchłanianych składników odżywczych.
Domowy sok z sezonowych owoców - tylko z wyciskarki wolnoobrotowej!
Stara mądrość przekazywana z pokolenia na pokolenie mówi: jeżeli chcesz, żeby coś było zrobione dobrze - zrób to sam. I my bardzo hołdujemy temu przekonaniu! Zgodnie z zasadą „wiem co jem” zastępujemy gotowe, zdjęte z marketowej półki produkty tymi przygotowanymi w domu. Bez konserwantów, dodatku cukru i niepotrzebnych zapychaczy - i taki właśnie jest świeży sok z wyciskarki wolnoobrotowej!
Kolejnym atutem tego sprzętu kuchennego na wyłączność jest totalna swoboda i kreatywność, która z niej wynika. Masz ochotę na słodki i klarowny owocowy sok? Bardzo proszę! Lubisz zaszaleć w kuchni i poeksperymentować? Dodaj do swojego soku rzodkiewkę lub kalarepę. S(z)ok i niedowierzanie? Z wyciskarką wolnoobrotową obudzisz w sobie dziecięcą fantazję - odkryjesz nowe połączenia smaków i wylądujesz na nieznanym dotąd lądzie kulinarnych uniesień!
Jeśli jednak twoje podejście do kuchni przybiera bardziej tradycyjną formę, z wyciskarką wolnoobrotową bez problemu zrealizujesz swoją wizję. Dobór składników do domowego soku cechuje się przecież całkowitą dowolnością - szalej z proporcjami, twórz nietypowe miksy, albo odwrotnie - pij codziennie szklankę swojego ulubionego soku - tego samego od lat. Wyciskarki BioChef doskonale radzą sobie również z twardymi owocami i warzywami!
Z czego przygotować domowe lody w wyciskarce wolnoobrotowej?
Nie samymi truskawkami czerwiec żyje! Swój czas w pierwszym miesiącu lata mają także: agrest, borówki, porzeczki, czereśnie i wiśnie. Nie daj się zwieść ich niewielkiemu rozmiarowi - te maleńkie kuleczki to prawdziwe bomby witaminowe, eksplodujące smakiem i witaminami z każdym kolejnym kęsem! Są doskonałym uzupełnieniem składników domowego soku. Fantastycznie podkreślają jego barwę, a w przypadku kwaśnych owoców - doskonale równoważą smak.
Jednak lato, to nie tylko napoje (choć właściwe nawodnienie jest niezmiernie ważne). Wyciskarki wolnoobrotowe BioChef pomogą ci także przygotować pyszne lody. Możesz wykorzystać jedno z trzech sit, aby przygotować w wyciskarce gęsty mus owocowy. Po zamrożeniu będzie cudownym i pełnym smaku sorbetem, który przyniesie ulgę i orzeźwienie nawet w najbardziej upalne dni. Jeśli jednak upał doskwiera zbyt mocno, po prostu… wrzuć mrożone owoce bezpośrednio do wyciskarki i gotowe! Domowe lody z wyciskarki - pyszne, zdrowe, kolorowe - dokładnie takie, jak lubisz!
Co więcej, w zaciszu domowej kuchni, przy użyciu tego jednego sprzętu przygotować również wegańskie lody! Ich podstawą będą (uprzednio namoczone) nerkowce i daktyle. Użyj pełnego sitka i zachwyć się kremową konsystencję lodów własnej roboty! Podobny efekt uzyskasz, jeśli do listy składników dorzucisz banany. Jak widać wyciskarka wolnoobrotowa BioChef posiada bardzo wiele zastosowań (o tym, co zrobić z pozostałą po wyciskaniu pulpą opowiemy w innym artykule).
Sok nie tylko z owoców: jakie warzywa nadają się do wyciskarki wolnoobrotowej?
Lipiec to sezon nie tylko owoców - na targach, straganach, bazarkach i w marketach pojawiają się coraz to śmielej (i coraz liczniej!) przedstawiciele sekcji warzywnej. Jako pierwsza - krągła i wspaniała - wystawia głowę kapusta. Pękająca z dumy caryca polskiej kuchni za nic ma sobie ciche szelesty mniejszych, liściastych towarzyszy - dobrze wie, że będzie rządzić cały rok. Włoska, biała i czerwona - zdominuje polską kuchnię na długo, zaczynając od domowego soku z kapusty.
Wtórują jej pozostałe lipcowe warzywa z rodziny kapustnych: kalarepa, brokuł i kalafior. Czy wiesz, że wszystkie te warzywa możesz śmiało wykorzystać do stworzenia pysznego, zdrowego soku? Wystarczy, że przepuścisz je przez wyciskarkę wolnoobrotową - sok z surowych warzyw to doskonały sposób na wydobycie z nich pełni wartości odżywczych! To również fantastyczna sztuczka stosowana przez rodziców wybrednych niejadków. Przemycenie warzyw do diety maluchów nigdy nie było prostsze!
Domowy sok z czerwonej kapusty możesz urozmaicić dowolnymi dodatkami - świetnie komponuje się zarówno z borówkami, jak i jabłkami czy owocami cytrusowymi (prym wiodą pomarańcze, choć dorzucenie do wyciskarki wolnoobrotowej grapefruita to także dobry pomysł!). Innymi ciekawymi połączeniami z kapustą czerwoną są granat czy buraki - te dodatki pomogą zachować i podkreślić wyjątkową barwę soku z wyciskarki BioChef. Wyciskarka wolnoobrotowa - sprzęt niezastąpiony latem!
Wyciskarka wolnoobrotowa - sprzęt niezastąpiony latem!
Podsumowując: wyciskarka do soków - to bardzo duże uproszczenie w nazewnictwie. Oczywiście, główna rola i podstawowe zadanie tego sprzętu to produkcja świeżych, domowych soków - ale na tym nie koniec! Z wyciskarką wolnoobrotową przygotujesz nie tylko pyszne i zdrowe napoje, ale także lody, czy masła orzechowe. Warto też pamiętać, że doskonale radzi sobie także z twardymi, surowymi warzywami - wyciskanie soku z kapusty czy buraków nie stanowi więc najmniejszego problemu.
Duży otwór wsadowy pozwala na umieszczanie w niej większości składników w całości - co znacznie upraszcza przyrządzanie soków z wyciskarki. To nieoceniona pomoc przy wzbogacaniu diety w warzywa i owoce - w lepiej przyswajalnej formie, która jest bardzo doceniana zwłaszcza przez rodziców, którzy mają problem z wybiórczym podejściem do jedzenia swoich pociech. Przepisy na soki z wyciskarki to prawdziwe morze inspiracji, które pozwala rozwijać kreatywność.